Wybór materiału – I etap twórczego procesu

Sposób wykonania naczyń drewnianych

Szlifowanie i czyszczenie

Każde drewno (dąb, jodła, lipa, olcha, osika, drewno owocowe) jest szlifowane i czyszczone. Dopiero po odpowiednim przeszlifowaniu może być odpowiednio wykańczane – lakierowane, olejowane lub malowane. Dzięki czyszczeniu drewnianych naczyń uzyskujemy efekt postarzania drewna, strukturyzacji oraz właściwie przygotowujemy je pod lakierowanie.

Sposób wykończenia naczyń drewnianych

Patera drewniana lakierowana
Lakierowanie pogłębia naturalny kolor drewna i eksponuje jego strukturę (usłojenie). Lakier sprawia, że drewniane naczynia są dobrze zabezpieczone, a ich czyszczenie jest stosunkowo proste. Stosujemy lakiery ekologiczne pozbawione szkodliwych, chemicznych substancji – przez co nasze naczynia są przyjazne nawet dla osób szczególnie wrażliwych czy alergików.

Olejowana patera drewniana w kształcie łódki
Olejowanie wzmacnia kolor drewna, uwydatnia jego wewnętrzną strukturę i pozwala zachować naturalny wygląd. Powierzchnia naczyń po olejowaniu jest łatwa do czyszczenia i skutecznie zabezpieczona przed działaniem wilgoci, grzybów, pleśni. Naczynia olejowane, przy użyciu oleju jadalnego, są przystosowane do kontaktu z żywnością.

Misy drewniane głębokie, malowane na biało
Naczynia drewniane mogą być malowane na różne kolory. Dzięki użyciu pigmentów istnieje możliwość barwienia naczyń na różne kolory – w zależności od potrzeb klientów. Wszystkie naczynia malowane są dodatkowo lakierowane.

Rodzaj materiału i rozmiar naczyń drewnianych

Rozmiar

W związku z tym, że naczynia to produkty wykonane ręcznie przez rzemieślnika – ich rozmiar może się różnić od podanego na stronie do 10%. Wymiar jest przybliżony i zależy od dostępnego materiału. Rzemieślnictwo artystyczne to nie produkcja taśmowa – nie da się uzyskać dwóch naczyń o identycznym rozmiarze.

Rodzaj materiału

Niektóre naczynia mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna. Ich wybór nie wpływa na jakość i estetykę wykonania. W razie potrzeb lub niedostępności danego materiału, proponujemy inny – zamienny gatunek drewna.

Back to Top